Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła wyjaśnienia dotyczące przepisów regulujących zasady odbywania podróży służbowej oraz wynikające z niej obowiązki i uprawnienia obu stron stosunku pracy. Jak wskazał ekspert PIP, Krzysztof Iwaniuk, Kodeks pracy nie zawiera bezpośredniej definicji podróży służbowej, jednak możliwe jest ustalenie tego pojęcia na podstawie przepisów w nim zawartych.
„Podróżą służbową będziemy nazywać więc podróż poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy, na polecenie pracodawcy, w celu wykonania zadania służbowego. Wszystkie te cechy muszą być spełnione łącznie” – wskazał Iwaniuk.
Wyjaśnił, że polecenie wyjazdu służbowego powinno określać konkretne zadanie do wykonania w czasie podróży, a także wskazywać termin i miejsce jego realizacji oraz środek transportu.
„Zadanie służbowe powinno być ściśle określone i nie mieć charakteru ogólnego. Wyjazd w delegację to jednorazowa sytuacja, która różni się od codziennej pracy. Takie polecenie nie musi być wydawane na piśmie, wystarczy, że zostanie przekazane ustnie” – podkreślił ekspert.
Zasady rozliczania podroży służbowej w przypadku sfery budżetowej reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zgodnie z tym dokumentem pracownikowi odbywającemu podróż służbową przysługują: diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków „określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb”.
„Dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 45 zł za dobę podróży” – wskazano w rozporządzeniu.
Jak wyjaśniła PIP, w przypadku pracodawców prywatnych, zasady wypłaty należności za podróż służbową powinny być określone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym ani nie ma obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania.
„Jeśli pracodawca nie ustalił takich zasad w żadnym z tych dokumentów, należy odpowiednio stosować przepisy zawarte w rozporządzeniu dotyczącym podróży służbowych, obowiązujących w jednostkach sfery budżetowej” – wyjaśnił Krzysztof Iwaniuk.
Niezależnie od sposobu określenia zasad rozliczania kosztów wynikających z podroży służbowej, postanowienia wewnątrzzakładowe nie mogą przewidywać diety w kwocie niższej niż minimalna dieta krajowa określona w rozporządzeniu ministra pracy.
mr/
Polacy masowo ruszyli po świadczenia na dzieci
Super♥️ dzięki PiS mamy 300+
🥰
13:29, 2025-07-16
Piękny obiekt! Nadleśnictwo Kaczory ma nową siedzibę
Precz z kaczyzmem ! ! !
rh
12:42, 2025-07-16
Skazany Janusz L.
Minęło 15 - 14 lat od wydarzenia, którego treść rozczuliła Szalbierza do łez rozpaczy. Od wyroku sądu okręgowego minęło 11 lat. Sąd nie uwzględnił oczywistej oczywistości - jak to sąd - że to sam Szalbierz w oficjalnym komunikacie redakcyjnym z obrad Kolegium podał do publicznej wiadomości w tygodniku nowym ciąg wydarzeń z chlaniem co najmniej półtora flaszki do utraty łączności intelektualnej ze światem. Trzeba było ratować naczelnego przez aplikację soku grapefruitowego. Mimo stanu omal śmierci z zatrucia Szalbierz w tym samym komunikacie cieszył się z możliwości dochlania koniakiem. Koniak zakupiła redakcja na fetę z Lemanowiczem, którego wezwała do stawiennictwa po odbiór trofeum zwycięzcy konkursu redakcyjnego "Kameleon2005", w postaci pokraki z garnkiem na głowie. Triumfator nie pojawił się, albowiem nie był zainteresowany eventem z uchlewaniem się redakcyjnym a również z powodu niedoprecyzowania, w którą środę redakcja wezwała do stawiennictwa. Środa jest co tydzień. I ten artykuł sprzed 11 lat tkwi na portalu jak członek uwięziony w patologicznym stanie vaginismus. To bolesne doznanie naczelnego z babską osobowością starej lampucery.
ból patologii
10:27, 2025-07-16
Watykan powinien uciszyć bpa Meringa
W czyim imieniu wypowiadają się pracownicy i agenci służb specjalnych PRL?
Proste pytanie
08:39, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz