Zamknij

Czy popularność idzie w parze z jakością? – krótka charakterystyka stalowych rynien

08:48, 23.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:49, 23.04.2024

Niestety często zdarza się, że planując budowę domu inwestor zostawia kwestię orynnowania na ostatnią chwilę, oceniając ją jako mało istotną. To błąd, ponieważ efektywne odprowadzanie wody z dachu jest kluczowe dla trwałości i jakości naszego domu. Zagrożone są nie tylko miejsca na dachu, w których może zbierać się wilgoć, ale również elewacja, którą niszczy nieprawidłowo odprowadzona woda. Dlatego dobrze działający i wysokoprzepustowy system rynnowy jest bardzo istotny. Co więc czyni jedno orynnowanie lepszym od drugiego? Czy liczy się cena, czy może materiał? I skąd popularność stalowego systemu rynnowego?

Znaczące zwycięstwo stali nad plastikiem

Intuicyjnie kojarzymy plastik ze słabą jakością i choć rynny plastikowe nie są najgorsze i spełniają swoją funkcję, dużo lepsze będą rynny metalowe. Są one zwykle zrobione ze stali ocynkowanej, tytan-cynku, miedzi albo aluminium. Stopy różnych surowców mają inne właściwości, ale wspólne cechy to przede wszystkim niewrażliwość na zjawiska atmosferyczne i ekstremalne zmiany temperatur. Plastik, w porównaniu do metalu, charakteryzuje się słabą rozszerzalnością termiczną, więc częściej kruszy się, pęka i blaknie (przez na przykład promieniowanie ultrafioletowe). Metalowe rynny są więc szczelniejsze, a tylko dobrze dopasowane i nieuszkodzone rynny, rury spustowe, narożniki i wszystkie inne elementy systemu są gwarancją bezpieczeństwa naszego domu.

Liderzy pod względem efektywności i wytrzymałości

Niektóre dachy, czyli albo te zlokalizowane w wyjątkowo deszczowych i wilgotnych miejscach, albo wielospadowe, albo po prostu takie o dużych połaciach, potrzebują trwałych i wysokoprzepustowych rynien. Jakościowo najlepsze i najbardziej długowieczne systemy (nawet 100 lat) są wykonane ze stopów tytanu albo miedzi. Dobrym przykładem będzie system od producenta Blachy Pruszyński, czyli NIAGARA TYTANIUM. Łączy on w sobie zalety składających się na niego dwóch surowców – aluminium i tytanu, więc wilgoć, sól oraz zanieczyszczenia nie mają wpływu na to orynnowanie. Pod względem przepustowości ten system również nie zawodzi – rynny są odpowiednio głębsze i mogą bezpiecznie odprowadzić więcej hektolitrów wody deszczowej i roztopowej. Przy tym zachowują wyżej wspomniane właściwości, czyli odporność na ekstremalne temperatury i wpływ promieniowania UV. Można do tego wymienić jeszcze prawie całkowitą niepodatność na zarysowania i wgniecenia oraz wytrzymałość na dodatkowe obciążenie (np. zalegającego śniegu). Ta ostatnia zaleta jest o tyle imponująca, że system ten jest sam bardzo lekki (co z resztą ułatwia jego montaż).

Estetyka rynien stalowych

Decyzja o rodzaju i kształcie rynien może mieć też podstawę stylistyczną, ponieważ są widoczne z zewnątrz, a dobrze by było, żeby nawiązywały do estetyki całego budynku. Pod tym względem metalowe orynnowanie zapewnia nam bardzo wiele możliwości. Oprócz tego, że możemy wybrać z gamy modnych odcieni szarości i czerni (ale też z bardziej uniwersalnych barw), dostępne są też dwa różne kształty rynien – półokrągła i kwadratowa. Druga opcja odchodzi od tradycji na rzecz minimalistycznych, nowoczesnych form i stylistyki zdominowanej przez surowe barwy i proste linie.

Atrakcyjnym produktem z tej kategorii jest NIAGARA KWADRATOWA. System ten, o rynnach w kształcie prostopadłościanu. Kolorystycznie pozostaje on w obecnych trendach, gdyż możemy wybrać czerń lub antracyt. Dodatkowym bonusem jest dowolność w sposobie montażu – pozostaje nam wyłonić najodpowiedniejszy z dostępnych czterech: gzymsowy, bezokapowy, okapowy i ukryty. Z zalet technicznych trzeba wskazać dużą niewrażliwość na procesy fotostarzenia i powstawania korozji, które wynikają z zastosowania w jej budowie stali ocynkowanej oraz z pokrycia całej powierzchni powłoką poliuretanową (warstwa 50 μm). Jest jeszcze jeden atut, który dotyczy także innych systemów typu NIAGARA, mianowicie haki combi pozwalające zamontować orynnowanie bez potrzeby zdejmowania już położonego pokrycia dachowego.

Dwa w cenie jednego – czyli powłoki ochronno-dekoracyjne

Jak już wspomniano, ani wahania temperatur, ani dodatkowe obciążenie, ani wpływ promieniowania słonecznego nie wywierają negatywnych efektów na stalowym orynnowaniu. Nie bez przyczyny stal ma wręcz przysłowiową renomę. Dla wzmocnienia stalowego systemu rynnowego, tak samo jak pokrycia ze stali ocynkowanej, wystarczy położyć na jego powierzchni warstwę poliuretanu, czyli najlepszej dostępnej powłoki ochronnej. Można zobaczyć efekty na systemie stalowym NIAGARA. Powłoka 50 μm zapobiega korozji i blaknięciu, co w połączeniu z niewrażliwością na czynniki atmosferyczne i usterki mechaniczne, daje jeden z obecnie najtrwalszych produktów na rynku budowlanym.

  1. Pamiętajmy, że aby mieć trwały i piękny system rynnowy, powinniśmy pamiętać o tych kilku zasadach:
  2. Wybierzmy produkt od sprawdzonej i uznanej firmy, warto wziąć pod uwagę nagrody branżowe.
  3. Montaż systemu powinien być przeprowadzony uważnie i według wskazówek producenta – w miarę możliwości dopilnujmy tego.
  4. Konserwacja jest kluczowa, przyda się nawet najlepszym systemom. Przegląd i czyszczenie sezonowe wydłuży żywotność każdego orynnowania.
  5. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, przez wiele lat będziemy mogli się cieszyć estetycznym domem w świetnym stanie.
(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%