Zamknij

Profil LED FOLED instrukcja montażu krok po kroku

10:23, 11.05.2021 Aktualizacja: 10:33, 11.05.2021
Skomentuj

LED FOLED to ciekawe i stosunkowo łatwe w montażu (dla wykwalifikowanej kadry) oświetlenie LED zintegrowane z zastosowaniem folii napinanej sufitowej i ściennej. Wszystkie elementy współgrają ze standardowymi systemami sufitów podwieszanych oraz konstrukcji naściennych stosowanych przy płytach Gips Karton "GK".


Przygotowanie profilu LED do montażu

Po otrzymaniu zamówienia będzie potrzebne rozłożenie sobie (na sucho) konstrukcji tak jak ma być montowana na ścianie lub suficie by zwizualizować sobie jak mają przebiegać elementy konstrukcyjne oraz elementy oświetleniowe.

Gdy wszystkie ruchome elementy mamy dopasowane rozpoczynamy pracę z paskami LED. Na wstępie nawiercamy w profilu, dokładnie w rynience świetlnej niezbędny otwór lub otwory (w zależności od wybranej ilości i modelu) tak by wyprowadzić nim do wewnątrz przyszłej konstrukcji zasilanie paska LED. Do rynienek oświetleniowych wklejamy paski świetlne LED, a w miejscu docelowym mocujemy zasilanie (dobrany zasilacz).


Montaż profilu LED FOLED

Przygotowane elementy konstrukcyjne systemu świetlnego LED FOLED mocujemy zgodnie ze sztuką budowlaną w wybranym miejscu.

A. W celu połączenia konstrukcji świetlnej, zamówiony i docięty pod odpowiednim kątem profil, łączymy z kolejną częścią profilu przy pomocy łączników i śrub imbusowych tak by powstała nam idealna płaszczyzna. Czynność tą powtarzamy tyle razy ile wymaga tego końcowy efekt, który ma nam dać stabilny, a jednocześnie sztywny stelaż. Łączniki wraz ze śrubami są dopasowane to profilu tak, by go zespolić w wybranym miejscu, pozostawiają jednak miejsca na bezproblemowe korekty położenia, co daje nam sporą swobodę podczas pracy.

B. Jeśli zachodzi potrzeba połączenia na suficie nie zlutowanych wcześniej elementów łączymy taśmy LED w punktach lutowniczych za pomocą cyny i lutownicy i w tym momencie jesteśmy na etapie gdzie warto dokonać wszelkich ostatecznych poprawek instalacyjnych jeśli takie są konieczne, czyli podłączamy oraz testujemy "na sucho" (przed założeniem osłon oraz samej folii) - jeśli oświetlenie działa poprawnie, a konstrukcja jest stabilna, przechodzimy do montażu folii oraz osłon.

Pierwszym etapem będzie założenie folii napinanej. Warto przy tym zwrócić uwagę że podczas zakładania folii napinanej można się posłużyć również dmuchawą ciepła, jakąś formą nagrzewnicy lub nawet mocnej suszarki do włosów, wszystko zależy od powierzchni na którą chcemy jednorazowo oddziaływać cieplnie. Folia ma na obrzeżach gumowe uszczelki które pasują do kolein montażowych w profilu. Folię nakładamy ostrożnie, by jej nie zniszczyć, systematycznie za pomocą odpowiednio wyprofilowanej "łyżki" wsuwamy folię w koleiny montażowe robiąc to tak, by "łyżkę" wsunąć w środek uszczelki, a następnie tak nałożony fragment umieścić w koleinie. Gdy pierwszy odcinek uszczelki jest zamocowany, krok za krokiem wsuwamy "płynnym" ruchem kolejne części uszczelki. Proszę zwrócić uwagę, że jeśli folia zacznie stawiać opór lub po nałożeniu zostawia "fale", podgrzewamy delikatnie odpowiedni fragment tak, by uzyskać pożądany efekt. Folia pod wpływem ciepłego powietrza "podda się" naszej obróbce i dopóki będzie podgrzana naprężenia będą mniejsze i dostosuje się do działań montera. Istotne jest, by cała uszczelka była schowana w profilu. Zapewni to odpowiedni naciąg, jak i umożliwi późniejsze założenie osłonki.

Jeśli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, mamy właśnie zamontowana folię która daje efekt niezwykle czystej gładzi. Pozostaje teraz zamontować wybrane osłony na paski LED by nadać światłu odpowiednią barwę i równomierne rozproszenie. W tym celu bierzemy wybrany pasek osłonki która jednocześnie przysłoni nam otwór montażowy folii i montujemy tak, by cały panel świetlny był zakryty, delikatnie wciskając w obramowanie osłonkę panelu LED FOLED. W tym momencie możliwe jest również zarówno wciskanie, jak i jednoczesne wsuwanie na pozycję docelową osłonki, jeśli uszczelka montażowa folii jest zamontowana poprawnie nie sprawi nam to żadnego kłopotu.


Prace końcowe przy montażu profilu LED 

Tam gdzie trzeba należy założyć zaślepki i panel świetlny LED FOLED wraz z gładką powierzchnią folii jest gotowy i możemy podziwiać zarówno efekt wizualny jakie daje połączenie tych dwóch technologii

oraz można popaść w lekką zadumę z serii "dlaczego do tej pory tak dużo kosztowało mnie niezbyt ładne oświetlenie?".

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą RESTAN  - illuminations.pl

Dodatkowe informacje odnośnie profili LED i ich zastosowań znajdziesz tutaj RESTAN

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%