Zamknij

Stambuł - wszystko, co warto wiedzieć o największym tureckim mieście

08:01, 12.07.2024
Skomentuj fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Dlaczego Stambuł? Wyjątkowe atrakcje w wielkim mieście

Jak wiadomo, stolicą Turcji jest Ankara, ale to nie ona należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów metropolii. Wygrywa z nią bowiem Stambuł - miasto 3 razy bardziej zaludnione i jeszcze mocniej czarujące klimatem i mieszaniną kultur. Nie dziwne więc, że wycieczki do Stambułu są tak bardzo popularne, również wśród Polaków. Tyle egzotycznych atrakcji i zabytków trudno odnaleźć w innym europejskim mieście! W poniższym tekście przedstawimy te najciekawsze.

Wrota do barwnego świata

Najtańsze loty do Stambułu kosztują jedynie kilkaset złotych. Czasem można też zarezerwować bilety za 200 zł! Taka cena kusi. Powoduje, że na podróż do największego miasta w Turcji decyduje się spora liczba turystów. Już na samych zdjęciach Stambuł prezentuje się okazale, wręcz fascynująco. Znane dawniej jako Bizancjum, Nowy Rzym oraz Konstantynopol ma bogatą historię, a swoją obecną nazwę nosi dumnie od 1930 roku.

Co ciekawe, zachodnia część tej potężnej aglomeracji (cała powierzchnia wynosi 1539 kilometrów kwadratowych) położona jest w Europie, natomiast ta nieco mniejsza, wschodnia, znajduje się po stronie azjatyckiej. To powoduje, że wszystkie wycieczki do Stambułu są niezapomnianym przeżyciem. Wszak miasto to jest wcześniejszą stolicą Turcji, a obecnie jej głównym centrum kulturalnym, finansowym, a nawet handlowym. Zaskakuje mnogością zabytków, smakami, zapachami i specyficzną, magiczną atmosferą. Faktycznie, po przekroczeniu granic tej metropolii, każdy poczuje się, jakby trafił do tajemniczej, obcej, ale jednocześnie przyjaznej, kolorowej i pachnącej krainy.

Trzy najważniejsze atrakcje

Gdy słyszymy nazwę Stambuł, błyskawicznie, oczami wyobraźni przenosimy się do pewnego meczetu. Jest nim imponująca Hagia Sofia. Planując wycieczki do Stambułu, ten obiekt musi koniecznie znaleźć się na drodze każdego turysty. Co ciekawe, zanim stał się on meczetem, a następnie dużym muzeum, najpierw był świątynią chrześcijańską (Kościołem Mądrości Bożej).

Dlaczego Hagia Sofia uważana jest za przepiękną konstrukcję i przykład wspaniałej architektury? Budowana z kilku rodzajów marmuru, przez pięć lat w okresie panowania cesarza Justyniana I, bazylika ma niemal 56 metrów wysokości! Jednak najbardziej zadziwiają nie jej rozmiary, a wnętrze. To właśnie w nim są jakże olśniewające mozaiki.

Oczywiście Hagia Sofia to dopiero wstęp do niezwykłego bogactwa kulturowego i religijnego Stambułu. Dawne Bizancjum ma przecież do zaoferowania również możliwość zwiedzania Błękitnego Meczetu. Skąd taka obrazowa nazwa? Wzięła się od użytych do budowy setek tysięcy płytek. Obiekt zaczęto wznosić w XVII wieku na polecenie samego sułtana - Ahmeda I (jego grobowiec znajduje się w pobliżu). Stanowi on doskonały przykład klastycznej sztuki islamskiej. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy Błękitny Meczet to bardziej imponująca budowla od Hagii Sofii. Ale pewne jest, że po wejściu na plac jedną z pięciu bram, ujrzymy wewnętrzny dziedziniec otoczony krużgankami, które są wsparte aż na 26 kolumnach!

Tutaj jeszcze konieczna do odnotowania uwaga. Nie można zapomnieć o tym, aby przed potężnymi drzwiami do tego meczetu, być wiernym muzułmańskiej tradycji. Na czym ona polega? Chodzi o zdjęcie butów i okrycie ramion oraz kolan.

Oczywiście jest też trzecia świątynia, która hipnotyzuje swoimi gabarytami i bizantyjskim stylem. Mowa o Wspaniałym Meczecie Sulejmana. Często można go spotkać na pocztówkach, ale dopiero ujrzenie go na żywo sprawia, że serce zaczyna bić mocniej. Ta usytuowana na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu budowla (ustępująca wielkości tylko Błękitnemu Meczetowi) została zaprojektowana przez Sinana (niezwykle utalentowanego architekta swoich czasów) w taki sposób, że na powierzchni 4,5 tysiąca metrów kwadratowych zmieści się jednocześnie pięć tysięcy osób!

Inne warte zobaczenia zabytki

Po przeczytaniu powyższych akapitów wydaje się, że wycieczki do Stambułu obejmują tylko zwiedzenie wielkich meczetów. Nic bardziej mylnego. Wszak Stambuł zachwyca też innymi zabytkami. Zalicza się do nich np. Pałac Topkapi. Znany jako prawdziwa perła osmańskiej architektury i siedziba wielu władców (przez prawie 400 lat!), będzie szybko dostrzeżony przez każdego przyjezdnego. Znajduje się bowiem w samym centrum miasta.

Poza Pałacem Topkapi wzrok przyciąga również starożytna Cysterna Bazyliki zwana też Podziemną Cysterną. Jest to po prostu sztuczny zbiornik na wodę, którego pomysłodawcą był Justynian I. Zadaniem tego obiektu było oczywiście zaopatrywanie pałacu cesarskiego w wodę na wypadek wojny. W jego wnętrzu jest podparta na przeszło 300 kolumnach komnata, gdzie można dokarmiać pływające ryby. Trudno też nie zauważyć słynnych Meduz i głów mitologicznej córki Forkosa.

Bazarowe cuda i smaki

Wycieczki do Stambułu wybierane się jeszcze z innego powodu. Chęć zobaczenie meczetów, pałaców i odnalezienia śladów dawnej cywilizacji to jedno, ale Stambuł przyciąga także licznymi sklepikami, restauracjami i straganami. Gdzie je można spotkać? Oczywiście na Wielkim Bazarze oraz starszym Bazarze Egipskim. Oba te miejsca zachwycają, przypominając jak w gwarnym i kolorowym mieście się obecnie znajdujemy. A kupimy tam nie tylko pamiątki. Dostępne są też słynne dywany (niestety, nie te latające), lampy oraz oryginalne przyprawy do kuchni.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość handlarzy nie zna języka angielskiego. Stąd warto nauczyć się przynajmniej tych najważniejszych, najbardziej przydatnych zwrotów w języku tureckim.

(artykuł promocyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%