Zamknij

Piła ma nowy zabytek. Wiecie, gdzie to jest?

Źródło: cmentarze-zydowskie.pl 08:38, 13.08.2025 Aktualizacja: 09:26, 13.08.2025
Skomentuj fot. Krzysztof Bielawski fot. Krzysztof Bielawski

Niewielki fragment ceglanego muru, pozostałość ogrodzenia dawnego cmentarza żydowskiego w Pile, został wpisany do rejestru zabytków.

Cmentarz żydowski w Pile powstał prawdopodobnie około 1627 roku, w pobliżu wytyczonej w tym czasie dzielnicy żydowskiej. W 1854 roku powiększono powierzchnię cmentarza, na którym od tej pory wyróżniano część starą i nową. W 1896 roku wzniesiono - prawdopodobnie kolejny - dom przedpogrzebowy.

W okresie międzywojennym cmentarz znajdował się między Karlstrasse (obecnie pl. Domańskiego) i Kueddow Promenade, zajmował działkę na nieregularnym planie, był otoczony ceglanym murem. W jego centralnej części znajdowało się lapidarium ze zniszczonych nagrobków w formie piramidy.

W latach 20. XX wieku na cmentarzu odsłonięto pomnik Żydów poległych w I wojnie światowej, zaprojektowany przez prof. Liebermanna z Berlina i wykonany w miejscowym zakładzie kamieniarskim Wilhelma Peglowa. Na pomniku wyryto napis "Für die Mütter der Zehntausend" ("Matkom dziesięciu tysięcy") oraz nazwiska poległych Żydów z Piły.

31 maja 1939 roku na cmentarzu odbył się ostatni znany pogrzeb - pochowano wtedy dr Herthe Wohl z domu Goetze. Brak jest szczegółowych danych o procesie niszczenia cmentarza. Według Petera Simonsteina Cullmana obiekt w czasie drugiej wojny światowej został splantowany i przekształcony na park (na planie miasta z 1944 roku był wciąż zaznaczony jako cmentarz).

W sporządzonym przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1953 r. dokumencie "Charakterystyka zniszczeń cmentarzy poewangelickich i pożydowskich" odnotowano: "Nie ma cmentarza pożydowskiego". W 1954 roku część cmentarza znalazła się na terenie Szkoły Podoficerskiej Milicji Obywatelskiej, która zajęła dawną siedzibę władz prowincji. W jego obrębie zbudowano przedszkole i salę gimnastyczną.

W 2013 roku na zlecenie Szkoły Policji na terenie cmentarza rozpoczęto prace budowlane, w trakcie których wykopano kości, macewy i ich fragmenty, kłódki, żeliwne części ogrodzeń grobów. Po negocjacjach z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Szkoła Policji otrzymała zgodę na rozbudowę placówki i zobowiązała się do ufundowania pomnika na cmentarzu.

2 czerwca 2015 roku na skraju cmentarza odsłonięto zaprojektowany przez Janusza Marciniaka pomnik w formie granitowej, poziomej gwiazdy Dawida umocowanej na stalowej konstrukcji na betonowej wylewce na planie sześcioramiennej gwiazdy. Na pomniku wyryto napis w językach polskim, angielskim i hebrajskim: "Stoisz na założonym w XVII wieku cmentarzu żydowskim, który został zniszczony przez nazistów niemieckich podczas II wojny światowej. I wróci proch do ziemi, tak jak nią był, a duch wróci do Boga, który go dał. Koh 12, 7. Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani. Pomnik został ufundowany przez Gminę Piła i Szkołę Policji w Pile".

Na pobliskim murze umieszczono tablicę informacyjną. Wykopane podczas prac budowlanych nagrobki, kłódki i metalowe elementy przejęło Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile.

W wyniku zniszczeń z naziemnej warstwy cmentarza zachowała się aleja wiązów oraz fragment ceglanego muru cmentarza, który teraz został wpisany do rejestru zabytków.

(Źródło: cmentarze-zydowskie.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

shalomshalom

0 0

aleichem !

09:57, 13.08.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaa

0 0

"Pomnik został ufundowany przez Gminę Piła i Szkołę Policji w Pile".
Skąd obie instytucje mają pieniądze skoro utrzymują się z podatków?

11:41, 13.08.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

co za jełopco za jełop

0 0

ja prdlę ! 🤣

12:07, 13.08.2025

LemanLeman

1 0

Ja bym wysłał ten kawałek muru do Erec Izrael. Oni tam się leją z Palestyną. Będą potrzebowali surowca na odbudowę. Poza tym, zostawianie na naszej ziemi żydowskich artefaktów jest błędem strategicznym.

12:19, 13.08.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Rok od skazania. Hejter pisze o "sędzi anorektyczce"

Czy we wrześniu 2012 Mariusz Szalbierz jako sztyft redakcyjny Tygodnika Nowego napisał wypracowanie, w którym ujawnił swoje odkrycie, że Janusz Lemanowicz ma jakieś walnięcie w łeb, dewiację intelektualną, bo posiada pamięć i jej używa?

myszkującyszczurek

14:09, 2025-08-13

Rok od skazania. Hejter pisze o "sędzi anorektyczce"

"I tak każdego dnia ten człowiek - przez nikogo nieprzymuszany - sam sobie wystawia kolejne "świadectwa". Bo wydawca tego podłego portaliku, Mariusz Józef Szalbierz bez przymuszania nie zrobi nic, nawet kupa mu się nie wyswobodzi z objęć owsików z dupy. Jak przymusić? Są od wieków sprawdzone metody. Na przykład - zupełnie abstrakcyjny - można odstawić pijakowi-alkoholikowi wódkę przez parę dni. Można zafundować takiemu dużą flaszkę Rasputin Strong Crystall - Clear Vodka Smooth and Genuine 3 litry 70% i panienkę do zerżnięcia niekoniecznie homo- (np. syndrom: lipcowe rżnięcie w Pile), porobić zdjęcia i w razie potrzeby przymusić obrazowo. Kiedy bezpieka w roku 1984 złamała Ciechanowskiego, poszło o to, że dali mu przymusową propozycję nie do odrzucenia, żeby podał u kogo się melinował w roku 1982. Tłem przymusu był fakt zerżnięcia w maju 1983 nastoletniej osoby damskiej z dodatnim efektem demograficznym. A to daje świadectwo etosu solidarnościowego, bo wydarzenie miało miejsce w melinie konspiracyjnej z drukarnią Regionalnego Komitetu Strajkowego "Lech" w czasie wojny polsko-jaruzelskiej. CiJa dawał w roku 1982 świadectwo zerżnięcia w Pile na Nowotki. I tak Ciechanowski każdego dnia myślał o bzykaniu albo świdrował swoim pytonem wnętrza różnych przygodnych bździągw. Tak bezpieka szantażowała biednego Jacka, co miał wielkiego wacka.

bzyk-bzyk

13:09, 2025-08-13

Modlitwa na pustyni

gwiezdnych obłoków siedzi wielki koleś obserwuje jak bijesz konia 🤣

na jednym z tych

12:29, 2025-08-13

Piła ma nowy zabytek. Wiecie, gdzie to jest?

Ja bym wysłał ten kawałek muru do Erec Izrael. Oni tam się leją z Palestyną. Będą potrzebowali surowca na odbudowę. Poza tym, zostawianie na naszej ziemi żydowskich artefaktów jest błędem strategicznym.

Leman

12:19, 2025-08-13

0%