Zamknij
REKLAMA

sobota, 16.11, godz. 20.00

Klub Muzyczny Barka w Pile

Bilety: 35 zł przedsprzedaż (Klubie Barka, sklepie Reszka), 38 zł w internecie, 45 zł w dniu koncertu

Dezerter powstał w Warszawie w 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju - „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album - „Kolaboracja II”, a 1990 - „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (nagroda Fryderyk 2010) oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r. - po 33 latach - został wznowiony singiel „Ku przyszłości”. W lutym 2019 r. ukazał się premierowy minialbum „Nienawiść 100%”.

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Piosenki Dezertera znalazły się na wielu składankach oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. A. Wajdy oraz „Dom zły” w reż. W. Smarzowskiego).

Dezerter to: Robert Matera - gitara, śpiew; Krzysiek Grabowski - perkusja, teksty; Jacek Chrzanowski - gitara basowa.

Jako suport wystąpi  Qulturka, pilska formacja mocno zakorzeniona w punk-rocku, ale czerpiąca też inspiracje z pozytywnych i skocznych dźwięków ska. Uzupełniające się wokale damski i męski, gitary, bas oraz skrzypce, akordeon i perkusja tworzą mocny, ale przyjemny w odbiorze klimat. Ideologicznie świadomie i celowo zespół wspiera akcje antyrasistowskie, wolnościowe i ekologiczne.

Zaraz po koncercie After Party - DJ Neon poprowadzi imprezę w klimacie punk, rock, reggae, dub, ska, metal, rock'n'roll...

© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone