Zamknij
REKLAMA

Czy dieta owocowa może być szkodliwa?

17:45, 10.11.2021 | Poradnik
Skomentuj
REKLAMA

Diety roślinne w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i etycznych. Owoce towarzyszą nam w codziennym życiu nawet hazardziści stawiają na darmowe gry hazardowe owoce. Jednym z najbardziej dyskusyjnych i wzbudzających emocje przykładów diety roślinnej jest frutarianizm, który polega na spożywaniu surowych owoców. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć zdrowo, jednak czy rzeczywiście jest to zdrowy sposób odżywiania?


Jak to wygląda w rzeczywistości?

W ostatnim czasie powstało sporo badań, które pokazują, że diety roślinne są dobre dla organizmu. Są one w stanie zmniejszyć ryzyko chorób serca o 40% i udaru mózgu o 29%. Ponadto bardzo pomagają nam w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Wiemy zatem, że diety roślinne mają wyraźne korzyści dla zdrowia i równowagi środowiskowej. Jak jednak prezentuje się frutarianizm, który jest jednak jednym z najbardziej restrykcyjnych wyborów dietetycznych. Według tych założeń nawet do 75% całościowej diety powinno składać się z surowych owoców. Niektórzy frutarianie dodatkowo stawiają na zboża bądź też na orzechy i oleje. Wiele osób stawia nawet na 80% diety składającej się tylko z owoców, gdzie pozostałe 20 procent zostaje podzielone na tłuszcze i białka pochodzenia roślinnego. Zdaniem miłośników tej diety, ludzki układ pokarmowy jest wręcz pod względem fizjologicznym zaprojektowany do trawienia owoców i surowych warzyw. Zapewne lata temu tak było, jednak doszło do sporych zmian cywilizacyjnych, które wpłynęły również na naszą ewolucję.

Nie ma solidnych dowodów na poparcie twierdzeń, że dieta ta pomaga w leczeniu raka czy wielu dolegliwości. Mamy wręcz odwrotną sytuację, gdy organizm ludzki w dużej mierze oparty na owocach, pozbawiony jest składników odżywczych, których potrzebuje do utrzymania normalnego zdrowia. Mowa o takich składnikach jak: witamina B i D, białko, wapń, cynk, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3. Niedobór takich składników odżywczych może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu, powodować anemię, krzywicę, jak i różne inne problemy problemy ze skórą, kośćmi czy mięśniami. Brak takich witamin, mikroelementów w diecie owocowej jest zatem niebezpieczny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

U osób, które spożywają zbyt dużo owoców, panuje zazwyczaj wysoki poziom fruktozy. Jest to cukier prosty, który w dużych ilościach obecny jest w owocach. Dlatego często mówi się o tym, aby dawać dzieciom owoce zamiast słodyczy. Fruktoza jednak poddawana jest metabolizmowi w wątrobie. Zbyt duża ilość fruktozy może doprowadzić do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie, co z kolei może przyczynić się do problemów z tym ważnym narządem.

Takie restrykcyjne diety mogą być związane także z zaburzeniem odżywiania. Od czasu do czasu pojawiają się niepokojące wiadomości, jak choćby o 9-miesięcznej dziewczynce z USA, która zmarła z niedożywienia, gdyż rodzice stosowali u niej tylko dietę owocową. U niektórych starszych osób zauważono zbyt szybko pogłębiającą się demencję. Osoby zatem stosujące tę restrykcyjną dietę, potencjalnie narażają swoje zdrowie na poważne ryzyko. Wszystko musi być zatem robione z umiarem. Choć oczywiście owoce powinny stanowić element naszej diety, to jednak nie można się opierać wyłącznie na niej. Jak pokazaliśmy powyżej, brak choćby warzyw czy innych produktów może być niezwykle groźny dla naszego organizmu.

Za każdym razem, kiedy samodzielnie chcemy przejść na restrykcyjną dietę, koniecznie powinniśmy porozmawiać z lekarzem bądź dietetykiem. Podpowiedzą nam, co właściwie możemy robić, czego unikać, polecą być może suplementy, które pomogą nam uzupełnić niedobory pewnych witamin. Dzięki temu będziemy mieć większe szanse na uniknięcie problemów zdrowotnych.  

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ogrodnik- sadownikogrodnik- sadownik

0 0

Wszystko w tym temacie może nam wyjaśnić Spurek Sylwia. Sama wygląda jak wyschnięta pietruszka zapomniana na strychu od wyborów 1989. 11:01, 14.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

0 0

Leman🤣👍👎💩💩, ty – jak wszyscy wiedzą – masz dużo czasu na hejtowanie. Skoro tak lubisz pisać/bluzgać, to może przypomnij wszystkim historię mafii narkotykowej włosko-łódzkiej z udziałem twego nygusa, który schrzaniając zmienił imię, nazwisko i nawet kraj zamieszkania. To może być ciekawa historia, prawda stary umysłowy pokrako? Chętnie twe wypocino-wypierdziny poczytają w Pile, Wałczu, Łodzi i NYC, a niewykluczone, że i w Montanie. 11:07, 14.11.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

liliputliliput

0 0

Przydałoby się więcej szczegółów w temacie mafii narkotykowej włosko-łódzkiej. Takich organizacji jest włosko-łódzkich więcej. O nygusostwie można powiedzieć w razie natknięcia się na herszta GPS100, który kocha leżeć do góry duupą i wygrzebywać, co ma najlepszego: 💩💩💩💩💩. 15:40, 17.11.2021


leman, kontynuuj, czleman, kontynuuj, cz

0 0

Leman🤣👍👎💩💩, ty – jak wszyscy wiedzą – masz dużo czasu na hejtowanie. Skoro tak lubisz pisać/bluzgać, to może przypomnij wszystkim historię mafii narkotykowej włosko-łódzkiej z udziałem twego nygusa, który schrzaniając zmienił imię, nazwisko i nawet kraj zamieszkania. To może być ciekawa historia, prawda stary umysłowy pokrako? Chętnie twe wypocino-wypierdziny poczytają w Pile, Wałczu, Łodzi i NYC, a niewykluczone, że i w Montanie. 16:45, 17.11.2021


REKLAMA
0%