Zamknij
REKLAMA

czwartek, 27.06, godz. 18.00

Muzeum Staszica w Pile

Bilety: Wstęp wolny

W ramach cyklu "Co z tą sztuką?" w Muzeum Staszica w Pile odbędzie się czwarte spotkanie z dr Witoldem Kanickim, historykiem sztuki. Temat: "Czy artysta od/tworzy naturę? Biologiczne wątki w sztuce współczesnej".

Sztuka współczesna często zwraca się w stronę natury. Jednakże relacja artysty z przyrodą wygląda obecnie zupełnie inaczej, niż miało to miejsce w poprzednich stuleciach. Możliwości nauki pozwalają im bowiem na kreację nowej, nieznanej dotąd natury. Ingerując w genetykę artyści zmieniają estetykę świata. Także proces odtwarzania i naśladowania natury, umożliwiony za pomocą środków mechanicznej rejestracji (fotografii, filmu, skanowania) zmienił relację pomiędzy sztuką a rzeczywistością. Z tego powodu biologiczne wątki stają się jednym z najmocniej eksplorowanych tematów w dziełach wykonywanych przy pomocy różnych mediów. 

Witold Kanicki (ur. w 1979) - doktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykładowca w Zurcher Hochschule der Kunste w Zurychu oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii. W latach 2010-2012 byt kuratorem Galerii Fotografii PF w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Niezależny krytyk i kurator. Autor kilkudziesięciu tekstów o sztuce i fotografii, opublikowanych m.in. na łamach "Kwartalnika Fotografia", "Artluka", "Exitu". Współautor albumu "Anastazy B. Wiśniewski - przystanek na żądanie". W 2016 roku ukazała się jego książka "Ujemny biegun fotografii: negatywowe obrazy w sztuce nowoczesnej".

© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone