Zamknij

Kapitalny remont suwnic, czyli zalety nowej suwnicy mniejszym kosztem

12:00, 09.04.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:14, 09.04.2024
Skomentuj

Suwnice usprawniają przeładunek, rozładunek i załadunek w wielu przedsiębiorstwach. Bez nich prace trwałyby dłużej i wymagałyby większego wysiłku. Stąd też maszyny te wykorzystuje się często i intensywnie, a to z kolei sprawia, że szybciej się zużywają. Co zrobić, kiedy czas eksploatacji elementów dźwignicy dobiega końca? Czy remont suwnicy to lepsze rozwiązanie niż zakup nowego urządzenia?

Czym są suwnice

To urządzenia transportu bliskiego (UTB), które przedsiębiorstwa wykorzystują do przemieszczania wielkogabarytowych i ciężkich ładunków w poziomie i pionie, pracujące w ruchu przerywanym.

Ich obecność jest niezastąpiona w magazynach, na placach budowy, w halach produkcyjnych i na terenie przedsiębiorstw korzystających z nietypowych materiałów, np. płynnego metalu.

Urządzenia suwnicowe składają się z konstrukcji nośnej (tzw. mostu) i przejeżdżającym po niej elemencie wciągającym (wciągarka lub wciągnik).

Suwnice są urządzeniami, które przydają się przy wielu pracach, stąd ich eksploatacja często jest na wysokim poziomie. To z kolei wpływa na szybsze zużycie jej elementów i konieczność ich wymiany oraz remontu suwnicy. Co musisz wiedzieć o tym ostatnim?

Jaki jest cel remontu prostych urządzeń dźwignicowych

Dzięki remontowi suwnicy zwiększa się żywotność i wydajność urządzenia. Wymiana zużytych części na nowe pozwala przywrócić utraconą funkcjonalność dźwignicy i polepszyć jej stan techniczny.

Całość przekłada się nie tylko na sprawniejszą pracę w zakładzie, ale i na większą wartość urządzenia.

Kapitalny remont suwnicy to również okazja do dostosowania maszyny do aktualnych wymogów prawnych i wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań.

Kiedy potrzebny jest remont suwnicy

Remont suwnicy będzie konieczny, gdy:

  • dostrzegalne są ślady zużycia poszczególnych elementów maszyny;
  • upływa okres eksploatacji, po jakim producent zaleca dokładną kontrolę urządzenia;
  • zmieniają się przepisy lub wytyczne dotyczące działania maszyn i konieczne jest dostosowanie parametrów konstrukcji do bieżących norm;
  • jest ona użytkowana często i intensywnie, co sprawia, że poszczególne elementy zużywają się szybciej.

Jaki jest remont kapitalny suwnicy

Modernizacja suwnicy obejmuje zwykle wymianę zużytych elementów na nowe.

Inaczej to wygląda w przypadku kapitalnego remontu urządzenia. Obejmuje on różne prace naprawcze, m.in.:

  • sporządzenie przez specjalistę dokumentacji elektrycznej i mechanicznej;
  • dostosowanie suwnicy do wymagań Urzędu Dozoru Technicznego i przepisów BHP;
  • wymianę systemów sterowniczych na nowocześniejsze;
  • zmianę napędów poszczególnych mechanizmów na nowsze;
  • wymianę starego okablowania dźwignicy;
  • montaż nowej szafy sterowniczej wraz z całą aparaturą elektryczną;
  • skrócenie lub wydłużenie suwnicy.

Kto realizuje remonty dźwignic

Remont suwnic to inwestycja w przyszłość przedsiębiorstwa, dlatego pamiętaj, aby prace naprawcze zlecać fachowcom.

Wybierając specjalistę, który zrealizuje dla Ciebie kapitalny remont suwnicy, zwróć uwagę na jego doświadczenie, zakres usługi (co dokładnie wykonuje w ramach niej), jakim branżom wcześniej pomógł.

Taką usługę oferują głównie producenci dźwignic. Jednym z nich jest firma Konecranes, która od lat zajmuje się produkcją i serwisowaniem urządzeń dźwignicowych wykorzystywanych w różnych branżach. Jeśli więc planujesz naprawę suwnicy, koniecznie zapoznaj się z ofertą tego przedsiębiorstwa. Konecranes zapewnia remont urządzeń m.in. w Poznaniu.

Remont suwnicy czy zakup nowego urządzenia?

Kapitalny remont suwnicy uwzględnia wymianę różnych elementów urządzenia: od starego okablowania po napędy, silniki i systemy sterownicze, i dostosowanie parametrów maszyny do aktualnych wymagań prawnych i potrzeb przedsiębiorstwa.

Jest to nieraz lepsze i tańsze rozwiązanie od zakupu nowego urządzenia dźwignicowego, a zaspokajające wszystkie potrzeby zakładu.

Kapitalny remont suwnicy może jednak okazać się nieopłacalny, gdy urządzenie od początku zainstalowania wykorzystywane jest niezgodnie z przeznaczeniem i znaczna większość jego elementów powinna zostać wymieniona lub stan całej maszyny jest w bardzo złym stanie. Wtedy łączne koszty remontu mogą przewyższać zakup nowej dźwignicy.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%