Zamknij
REKLAMA

czwartek, 29.08, godz. 17.00

Muzeum Ziemi Złotowskiej

Bilety: Wstęp wolny

Co decyduje o wartości przedmiotu? Dlaczego dwie pozornie podobne filiżanki mogą osiągać zupełnie inne wyniki sprzedaży? Jak rzeczy zwyczajne, pospolite stają się ikonami designu?

Rynek designu w Polsce to wciąż raczkujący i nieustabilizowany obszar na polu handlu antykami i dziełami sztuki. Sprzedaż tego typu obiektów dotychczas odbywała się głównie na giełdach staroci, lokalnych targowiskach i w antykwariatach, a w ostatnich latach niemal zupełnie przeniosła się do Internetu. Zdecydowana większość transakcji odbywa się poprzez portale aukcyjne i ogłoszeniowe oraz na stronach społecznościowych w ramach różnego typu „grup” kolekcjonerów i fanów polskiego wzornictwa. W ofertach domów aukcyjnych projekty polskich designerów 2 poł. XX wieku pojawiały się natomiast sporadycznie.

Od dwóch lat aukcje designu weszły do oferty największego polskiego Domu Aukcyjnego Desa Unicum w Warszawie. Ich wyniki przyniosły wiele zaskoczeń. Padły na nich cenowe rekordy, ale z aukcji „spadły” również obiekty rangi muzealnej. Podczas spotkania w kontekście wystawy „Skarby z meblościanki” omówione zostaną wybrane przykłady z oferty aukcji. Będzie ono również doskonałą okazją do zapoznania się z tajnikami wycen przedmiotów oraz zasięgnięcia wiedzy, ile wart jest wazon czy serwis, który stoi u babci na meblościance.

Cezary Lisowski Historyk sztuki specjalizujący się w historii architektury wnętrz i wzornictwa XX w. Kurator wystaw i autor publikacji o tej tematyce. Specjalista ds. designu i sztuki użytkowej w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Kolekcjoner historii przedmiotów.


piątek31 stycznia

piątek7 lutego

sobota8 lutego

piątek14 lutego

sobota15 lutego

niedziela16 lutego

poniedziałek17 lutego

wtorek18 lutego

czwartek20 lutego

czwartek27 lutego

poniedziałek16 marca
pon 16 mar
10.00 (seans dla szkół i przedszkoli) i 18.00 (seans familijny)
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone